NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Gurbet Veri Bankası, yurtdışında yaşayan Türkiyelilerin deneyimlerini paylaştığı bir site. Çünkü hikâyelerimizin değerli olduğuna, paylaştıkça güçlendiğimize inanıyoruz.

Ansiklopedik bilgilerin ötesinde, kişisel anlatılar üzerinden yurtdışında yaşama dair birinci elden bilgiler sunan bir dayanışma noktası bu site. Nefret söylemi kullanmadığı sürece kapısı herkese açık.

Neden “Türkiyeli”?

Bu kelimeyi seçmemizin 3 sebebi var:

Birincisi, kimseye etnisite temelli yaklaşmak istemememiz. Bizim için önemli olan, kişinin hikâyesi; yani kendini nasıl tanımladığı ya da tanımlamadığı, hangi gruba ait hissettiği ya da hissetmediği önemli değil.

İkincisi, Avrupa’da ya da Orta Asya’da doğmuş büyümüş bir Türk’ün hikâyesinin, Gurbet Veri Bankası’nın kapsamı alanı dışında kalması. Sitede yer alan yurtdışı hikâyelerini, Türkiye ile kurulan bağ üzerinden derlemeyi tercih ediyoruz.

Sonuncusu ise, bir önceki sebeple bağlantılı olarak, bir süredir Türkiye’de yaşayan ve kendini Türkçe ifade edebilen “yabancıların” hikâyelerine de yer vermek istememiz.

Burası, orası değil

Gurbet Veri Bankası, yurtdışında yaşayan Türkiyelilerin deneyimlerini, sırf bu hikâyelerin değerli olduğuna inandığı için bir araya getiriyor. Vize başvurusu yapma, oturma izni alma, referans mektubu yazma vb. konularda bilgi sahibi olmak istiyorsan, maalesef yanlış adrestesin.

Son olarak…

Sorularımızda sana uygun düşmeyen yerler varsa kendi durumuna göre yanıtlayabilir, gizlilik endişen varsa da rumuz kullanarak katkı sunabilirsin. Ayrıca görüş, öneri ve selamlarını iletmekten çekinmeyeceğini umuyoruz :)

Adresimiz: gurbetveribankasi@gmail.com

Sevgiler!

Yorumlar